Lista aktualności
Usuwanie drzew niebezpiecznych nad Źródełkiem Hamer
W nawiązaniu do doniesień medialnych związanych z wycięciem drzew niebezpiecznych przy ścieżce edukacyjnej obok Źródełka Hamer Nadleśnictwo Miastko wyjaśnia okoliczności z tym związane.
W związku z przeglądem drzew niebezpiecznych na terenie Leśnictwa Słosinko stwierdzono trzy lipy, jednego wiąza, dwie olchy oraz jednego kasztanowca, które rosły w bezpośrednim sąsiedztwie drogi i ścieżki edukacyjnej przy Źródełku Hamer. Drzewa te stanowiły bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa i życia użytkowników ścieżki na potwierdzenie czego uzyskano opinię dendrologiczną. Wobec powyższego dlatego nadleśnictwo zdecydowało się podjąć działania prewencyjne, mające na celu podniesienie bezpieczeństwa jej użytkowników, tym bardziej że informacje o zagrożeniach związanych z niebezpiecznymi drzewami i konarami drzew w obrębie tego obiektu były już wcześniej kierowane do leśniczego przez osoby korzystające z dobrodziejstw przyrody w tym miejscu. Mamy przecież świadomość, że każdy podmuch wiatru może być takim, który zdecyduje w tym przypadku o zdrowiu lub nawet życiu osób tam przebywających.
Drzewa te, wbrew doniesieniom medialnym, nie były pomnikami przyrody. Na dokumentacji zdjęciowej dokładnie widać, w jak dramatycznym stanie były wycięte drzewa. Obumarłe, suche konary i zgnilizna pni sprawiły, że drzewa stanowiły bezpośrednie zagrożenie dla ludzi, którzy z tej ścieżki edukacyjnej korzystają. W świetle obowiązującego prawa, to zarządca terenu, czyli Nadleśnictwo jest bezpośrednio odpowiedzialne za zapewnienie bezpieczeństwa w otoczeniu drzew. To na nas, leśnikach z Nadleśnictwa Miastko, spoczywa obowiązek zapewnienia Państwu - turystom i wszystkim odwiedzającym lasy - bezpieczeństwa. Państwa zdrowie i życie jest dla nas priorytetem, stąd podjęcie trudnej decyzji o wycięciu drzew niebezpiecznych.
Na terenie Nadleśnictwa Miastko znajduje się kilka ścieżek edukacyjnych. Leśnicy na bieżąco dbają o bezpieczeństwo użytkowników miejsc edukacyjnych i turystycznych. W swojej codziennej pracy staramy się godzić funkcje przyrodnicze, społeczne i gospodarcze lasu, zawsze na pierwszym miejscu stawiając jednak bezpieczeństwo ludzi. Pozostawiamy drzewa dziuplaste i „ekologiczne”, które stanowią schronienie i miejsce rozrodu ptaków, ssaków i owadów. Należy jednak pamiętać, że takie drzewa, rosnące w bezpośrednim sąsiedztwie dróg i szlaków turystycznych, mogą stanowić śmiertelne zagrożenie. Stąd konieczność podjęcia przez nas działań prewencyjnych.
Jednocześnie informujemy, że wycięte drzewa nie zostaną uprzątnięte z miejsca, w którym dotychczas rosły. Pozostaną w tym miejscu jako tzw. martwe drewno, które zwiększy różnorodność biologiczną ekosystemu, stając się domem dla wielu gatunków ssaków m.in. ryjówek, małych drapieżników, gryzoni, gadów, płazów oraz wielu gatunków owadów i grzybów – otrzymując swoje drugie życie.