Asset Publisher Asset Publisher

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu

zabiegi TW i TP możemy zaliczyć również do działu użytkowania, ze względu na pozyskiwanie przy okazji pielęgnacji, masy drzewnej. W nomenklaturze leśnej taki rodzaj pozyskania nazywamy użytkami przedrębnymi i rocznie wynosi ono ok. 63 000 m3. Kiedy drzewa w lesie osiągną maksimum możliwości swojego rozwoju, zwane w leśnictwie wiekiem rębności, przystępujemy do ich wycięcia.

Powierzchnia, z której usuwamy drzewostan, staje się automatycznie powierzchnią odnowienia. Dlatego rodzaj stosowanych cięć uwzględnia sposób odnowienia lasu np. dla gatunków światłożądnych stosujemy zręby zupełne. Polegają one na wycięciu wszystkich drzew na całej powierzchni lub tylko na jej fragmencie np. pasie, smudze lub gnieździe. W rębniach zupełnych o dużych powierzchniach pozostawiamy tzw. biogrupy. Drzewostan odnawiamy przez posadzenie lub rozsianie nasion, rzadziej pozostawiamy powierzchnię do naturalnego obsiewu.

Dla gatunków wymagających w młodości ocienienia np. buka, jodły, dębu stosujemy rębnie częściowe lub złożone. Jest ich wiele rodzajów jednak główną różnicą jest to, że w tego typu cięciach całkowicie usuwamy drzewostan tylko na niewielkich fragmentach lub przerzedzamy warstwę drzew do momentu uzyskania odnowienia. W pierwszej kolejności użytkujemy:

  • drzewostany źle produkujące,
  • drzewostany w klasie odnowienia,
  • drzewostany żywicowane czyli takie z których pozyskiwano żywicę (obecnie nie pozyskujemy żywicy),
  • drzewostany przeszłorębne,
  • drzewostany rębne.

Rocznie pozyskujemy ok. 49 150 mw użytkowaniu rębnym.

  Użytkowanie lasu to nie tylko pozyskanie drewna. Las darzy nas wieloma bogactwami, z których człowiek korzysta od tysięcy lat. W leśnictwie niedrzewnymi płodami leśnymi zajmuje się nauka zwana ubocznym użytkowaniem lasu. Wszyscy wiedzą, że w lesie zbieramy grzyby i jagody, a co jeszcze tam znajdziemy?
Las daje nam żywicę, owoce leśne, czyli jeżyny, maliny, róże, głóg, jarzębinę, bez czarny, berberys czy orzechy laskowe oraz zioła, korę, igliwie, choinki świąteczne i wiele, wiele innych. O tym skąd biorą się np. olejki eteryczne, kalafonia czy terpentyna często nie zdajemy sobie sprawy, a przecież wszystkie te produkty do dary lasu. Zapraszamy do szerszego zapoznania się z tym działem gospodarki leśnej.
 

Wywóz drewna - fot. T.Przybył Ścinka drzewa na zrębie - fot. T.Przybył Zrywka drewna na zrębie - fot. T.Przybył Wywóz drewna - fot. T.Przybył Zrywka drewna na zrębie - fot. T.Przybył