Asset Publisher
Wododział
Obszar Nadleśnictwa Miastko położony jest w dorzeczach rzek Wisły, Odry oraz rzek uchodzących bezpośrednio do Morza Bałtyckiego, Przymorza. Wododziały oddzielają zlewnie rzek: Wieprzy – z dorzecza Przymorza, Gwdy – z dorzecza Odry i Brdy – z dorzecza Brdy. Zlokalizowane na obszarze Nadleśnictwa rzeki i cieki wodne charakteryzują się stosunkowo wartkim nurtem, płyną w większości w zagłębieniach terenowych o stromych zboczach. Większość rzek z uwagi na liczne, aktywne źródliska, jak również na dużą ilość opadów są przez cały rok zasobne w wodę. To wszystko sprawia, że warunki hydrologiczne na terenie Nadleśnictwa można określić jako korzystne.Wododział – umowna linia rozgraniczająca sąsiednie zlewnie lub dorzecza; dla wód powierzchniowych wyznacza się go na podstawie analizy ukształtowania terenu.
[Plan Urządzenia Lasu, Tom I B, na okres od 1.01.2017 do 31.12.2026 r.]
Obszar ten charakteryzuje się dużą jeziornością. Sieć hydrograficzną uzupełniają niewielkie bezimienne cieki naturalne. Powodzie nie mogą tu wystąpić z uwagi na początkowe stadia cieków. Stąd wody odpływają, a miejsce to jest położone wyżej niż poza wododziałami. Lodowiec z ostatniego zlodowacenia Północnopolskiego wyrzeźbił tutejszy krajobraz i nadał mu charakterystycznych cech. Na uwagę zasługują: różnorodność form ukształtowania terenu, gleb i roślinności oraz specyficzny klimat. Chłodniejszy, ze względu na wysokość nad poziomem morza.
[Szymon Łopacki]
Ze słowiańskich przekazów:
Linia wododziału była miejscem kultu oraz siedliskiem Gotów i Prasłowian. Żyły wodne mają tu swoje namagnetyzowanie, regulujące prawidłowe: obiegi materii (krwi, limfy); ciśnienie i tętno serca. Do takich miejsc nie wpuszczano byle kogo. Przyprowadzano tu chorych w celu uzdrawiania. Chętnie osiedlały się tu lokalne wiedźmy, druidzi, szeptuchy i inne osoby leczące.
[Rosa Jaworska]